Współczesna nauka nie stoi w miejscu. Potwierdza to regularne wprowadzanie innowacyjnych technologii i nowoczesnego sprzętu, które pozwalają stomatologom podnosić poziom leczenia. Mikroskopia znalazła zastosowanie w medycynie. Wprowadzenie optycznych systemów powiększających w stomatologii rozszerzyło możliwości lekarzy. Poznań leczenie pod mikroskopem pomaga w przeprowadzeniu wczesnej diagnozy, rozpoznaniu uszkodzeń ukrytych przed oczami i wyleczeniu zepsutego zęba.

Dlaczego mikroskop jest potrzebny w stomatologii?

Od lat wizualizację detali uzębienia wykonuje się za pomocą lusterka dentystycznego. Wynik terapii zależał więc od ostrości wzroku, uwagi i doświadczenia lekarza. Ze względu na średnicę dochodzącą nawet do 1 mm niemożliwe więc było zbadanie struktury kanałów zębowych za pomocą gołego oka. Urządzenie mikroskopowe powiększa badany obszar od 3 do 25 razy. Dzięki temu stomatolog jest w stanie zbadać najdrobniejsze szczegóły i cechy leczonego zęba.

Poznań leczenie pod mikroskopem – co umożliwia ta metoda leczenia?

Sprzęt mikroskopowy służy do identyfikacji wad i obszarów problemowych w jamie ustnej. Urządzenie powiększające usprawnia diagnostykę i wizualizuje nawet najmniejsze wady. Za jego pomocą lekarz jest w stanie zobaczyć:

Przy wielokrotnym powiększeniu wizualizowane są mikrouszkodzenia pogłębione do 1 mm. Dentysta jest w stanie wyleczyć próchnicę, zanim nastąpi jakiekolwiek poważne uszkodzenie. Zastosowanie mikroskopu pomaga więc zachować integralność zdrowych tkanek.

Dodatkowym zadaniem optyki jest badanie szczelin między zębami. Pęknięcia na powierzchni zębów podlegają uszczelnianiu, np. za pomocą specjalistycznych żeli, które pod kontrolą mikroskopu są sprawnie rozmieszczone w rejonie pęknięcia. Dzięki temu wykonane w leczenie pod mikroskopem pozwala także na dogłębne zbadanie uszkodzonych struktur.

Dlaczego warto skorzystać z metod leczenia pod mikroskopem?

Lista zadań stomatologa stosującego mikroskop obejmuje, choćby korektę wcześniej popełnionych błędów związanych z leczeniem zębów. Szczególnie użyteczne zastosowanie mikroskopu znajduje się na polu powtórnego leczenia kanałowego, gdy pierwsza próba została przeprowadzona w niedokładny sposób.

Mikroskop umożliwia:

 • Ekstrakcje wpuszczonych do kanałów materiałów;
 • Wykrywania części narzędzi utkniętych w kanale;
 • Zidentyfikowania obszaru zapalenia zęba.


Praca bez powiększenia optycznego mogłaby doprowadzić do większego uszkodzenia zdrowych tkanek i zniszczenia zęba. Zastosowanie optyki podczas ponownego leczenia kanałowego daje pacjentowi nadzieję na zakończenie jakichkolwiek dolegliwości. Mikroskop używany jest także podczas takich zadań jak:

 • Procedury diagnostyczne;
 • Interwencje chirurgiczne;
 • Endodoncja;
 • Protetyka;
 • Periodontologia;
 • Leczenie próchnicy.

Zalety leczenia dentystycznego za pomocą mikroskopu

Zalety terapii stomatologicznej z optyką to m.in.:

 • Dokładność badań;
 • Ochrona przed urazami tkanek;
 • Brak ryzyka perforacji kanału;
 • Prawidłowy montaż protez i wypełnień;
 • Minimalizacja błędów medycznych;
 • Leczenie torbieli, ziarniniaków bez konieczności ekstrakcji zęba;
 • Gojenie kanałów o niestandardowej budowie.

Jak wygląda leczenie za pomocą mikroskopu?

Poznań leczenie pod mikroskopem przeprowadzane jest początkowo od oględzin jamy ustnej i identyfikacji problemu. Zwiększenie pola roboczego pod mikroskopem pozwala lekarzowi zdystansować się od pacjenta na dogodną odległość, co więcej sam pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort związany z tym, iż dentysta nie musi stać bezpośrednio nad pacjentem.

Stosowanie kompaktowych instrumentów nie wymaga także pełnego otwarcia ust. Dzięki temu proces leczenia jest szybki i wygodny. Umożliwia to terminowe wykonanie całego zabiegu, co więcej mikroskop minimalizuje ryzyko uszkodzeń, np. płytki nazębnej, uzyskując tym samym staranny, finalny efekt. Zazwyczaj lekarzowi stomatologowi w trakcie procedury towarzyszy asystentka stomatologiczna, śledząca cały proces za pomocą monitora. Leczenie pod mikroskopem trwa od 30 minut do 2 godzin.

Gdzie przeprowadzić leczenie pod mikroskopem?

Aby przeprowadzić kompetentne leczenie, nie wystarczy sam mikroskop. Należy wiedzieć, jak korzystać z takiego sprzętu. Nie wszystkie kliniki mogą przeznaczyć część wydatków na dodatkowe szkolenie lekarzy. Z tego względu wyszukiwane w Poznań leczenie pod mikroskopem powinno być dobrane pod względem odpowiedniego specjalisty, który cechuje się kompetencjami umożliwiającymi bezpieczną pracę z wykorzystaniem urządzenia optycznego.