Zdrowe zęby to wizytówka każdego z nas. Nie tylko pomagają przeżuwać jedzenie, ale także dodają atrakcyjności i charyzmy. Jednak protezy mogą być wymagane, gdy uzębienie jest niekompletne lub gdy dentysta zaleca usunięcie wielu zębów. Na szczęście współczesna protetyka oferuje prawdziwie estetyczne uzupełnienia. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią dla siebie opcję. Proste, zdrowe zęby to cel prawie każdego z nas, a osoby o pięknym uśmiechu są uważane za pewne siebie, profesjonalne i atrakcyjne.
Rodzaje protez zębowych
Protezy można podzielić na uzupełnienia stałe i uzupełnienia ruchome. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze są na stałe przymocowane do jamy ustnej, co oznacza, że tylko dentysta może je wkładać lub wyjmować. Należą do nich: korony, mosty, wkłady koronowo-korzeniowe, implanty i licówki. Protezy zdejmowane to takie, które pacjent może samodzielnie zakładać i zdejmować. Ze względu na różne materiały można ją podzielić na: protezę akrylową, akronową, nylonową i szkieletową. W zakresie budowy protez ruchomych wyróżnia się uzupełnienia całkowite i częściowe. Ten ostatni uzupełnia braki zębowe lub kilka zębów po jednej lub obu stronach górnego lub dolnego łuku zębowego. Z drugiej strony stanowią kompletne uzupełnienie wszystkich zębów.
Korony zębowe
Korony mają za zadanie całkowicie zakryć uszkodzone zęby. Dzięki temu ma działanie wzmacniające i ochronne. Kolejną zaletą jest lepszy wygląd zębów i ich wyrównanie. Korony można również umieszczać na implantach. Korony mogą być porcelanowe, ceramiczne lub wykonane ze złota, akrylu lub stopów żelaza. Korony ceramiczne i porcelanowe można dostosować do naturalnego odcienia pozostałych zębów.
O czym musimy wiedzieć po zabiegu?
Leczenie naprawcze odbywa się w dwóch etapach. Pierwsza obejmuje wszystkie wykonywane zabiegi kliniczne i laboratoryjne, których efektem jest dostarczenie pacjentowi gotowej protezy. W drugim etapie pacjent musi przystosować się do ciała obcego, czyli PROTEZA. Prawidłowo wykonane protezy mogą przywrócić do 30% funkcji mowy i żucia. Przy każdym pierwszym wejściu do ust pojawia się wiele nieprzyjemnych doznań i objawów, takich jak: zmiany języka, smaku, nadmierne lub niedostateczne wydzielanie śliny, nieprzyjemne odczucia obecności ciał obcych, pozorny brak miejsca na języku, pokarm. Z czasem te nieprzyjemne odczucia znikną, a kiedy się w pełni zaaklimatyzujesz, uzyskasz pełną zdolność do żucia. Adaptacja protetyka Poznań trwa od kilku dni do kilku dni, aż pacjent przestaje wyczuwać protezę i zbliża się do niego. Czas adaptacji zależy od wrażliwości, rodzaju i indywidualnej okluzji protezy.
Jak dbać o protezę zębową?
Dokładnie czyść protezy przynajmniej dwa razy dziennie. Akryl, z którego jest wykonana jest materiałem porowatym – bakterie i grzyby mogą w niego łatwo wniknąć. Dlatego należy codziennie dokładnie czyścić całą powierzchnię protezy mydłem i szczoteczką do zębów lub szczoteczką ręczną. Nie używaj do tego pasty do zębów! Zawiera materiały ścierne, które powodują ścieranie powierzchni protezy, co przyczynia się do szybszego zniszczenia. Nie używaj też nadtlenku wodoru do czyszczenia protez. Nawet jeśli nie masz już zębów, nie zaniedbuj higieny jamy ustnej. Wciąż gromadzą się w niej bakterie, które mogą prowadzić do różnego rodzaju stanów zapalnych uniemożliwiających użytkowanie protezy. Codziennie czyść język środkiem czyszczącym, masuj dziąsła szczoteczką i usuwaj resztki jedzenia z ust – używając płynu do płukania ust lub wody. Pamiętaj też, że bólu związanego z noszeniem protezy nie należy lekceważyć! Najlepiej udać się do stomatologa, który oceni, czy trzeba wymienić uzupełnienie na nowe.