Dla niejednej osoby ogromny problemem są braki w uzębieniu (więcej). W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w protetyka. Co ważne, taka wizyta nie jest polecana jedynie w przypadku osób starszych, ale również osób młodszych. Mowa tu o młodych osobach, które mogły stracić część uzębienia np. w wyniku wypadku. Dla młodych ludzi nawet brak jednego zęba może już stanowić duży problem. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie polega leczenie protetyczne i w czym może pomóc.

Kim jest protetyk?

Protetyk stomatologiczny to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób narządu żucia, wad zgryzu oraz bezzębia. Jeśli chodzi o wady zgryzu, to mowa tu zarówno o wadach wrodzonych, jak i nabytych. Zadanie protetyka jest uzupełnianie brakujących zębów. Poza tym protetyk zajmuje się odbudową utraconych tkanek uzębienia.

Na czym polega protetyka?

Leczenie protetyczne stanowi część leczenia stomatologicznego. Polega ono na profilaktyce oraz leczeniu zębów. To, co jednak różni protetykę od standardowego leczenia dentystycznego, to fakt, że protetyka wkracza tam, gdzie dla leczenia dentystycznego jest już za późno. Oprócz poprawy wyglądu uzębienia, do głównych zadań protetyki należy polepszenie stanu zdrowia oraz zapobieganie negatywnym zmianom w jamie ustnej, które powodowane mogą być przez braki w uzębieniu.

Jakie są konsekwencje braków w uzębieniu?

Braki w uzębieniu to nie tylko problem natury estetycznej. Jedną z istotnych konsekwencji są również problemy z prawidłowym przeżuwaniem. To z kolei wpływać może na problemy z właściwym trawieniem pokarmów. Co ważne, przyczyną zmian w jamie ustnej mogą być już pojedyncze braki w uzębieniu. Może to prowadzić choćby do przesunięcia i pochylenia się zębów sąsiednich oraz do wysunięcia się zębów przeciwstawnych. Zmiany te mogą z kolei prowadzić do kolejnym problemów związanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Wszystkie te negatywne zmiany prowadzić mogą do kolejnych ubytków w uzębieniu.

Jakie problemy rozwiązuje proteza?

Często najlepszym i jedynym rozwiązaniem problemu z dużym brakiem w uzębieniu jest zastosowanie protezy. To nie tylko poprawi wygląd zębów, ale również poprawi komfort życia. Oczywiście proteza koniecznie musi być prawidłowo dopasowana. Dlatego ważne jest, aby udać się do sprawdzonego gabinetu protetycznego. Dobrym przykładem może być gabinet protetyka Poznań dentystabiczyskomurawa.pl. Dobrze dobrana proteza w znaczący sposób poprawi jakość przeżuwania pokarmów. Dodatkowo uzupełnienie braków w uzębieniu zapobiegnie zmianom w łuku zębowym.