Trudno znaleźć osobę, która nie chciałby mieć śnieżnobiałego uśmiechu, dlatego nie można się dziwić, że wybielanie zębów Poznań to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Na czym polega proces wybielania, jakie są metody, czy jest bezpieczny i ile kosztuje?
Konsultacje w gabinecie stomatologicznym
Proces wybielania zębów rozpoczyna się zawsze od konsultacji, podczas których stomatolog ocenia, czy zabieg jest możliwy.
Przeciwskazania do zabiegu to między innymi:
- próchnica i stany zapalne w dziąsłach
- nadwrażliwość zębów
- odsłonięte korzenie zębowe (np. w przypadku niedokończenia leczenia kanałowego)
- noszenie aparatu ortodontycznego
- ciąża, karmienie piersią
- alergia na środki wybielające
- wiek poniżej 16 lat.
Najczęstsze przeciwskazania to próchnica i stany zapalne, o które musimy zadbać w myśl zasady: najpierw zdrowie, potem uroda.
Przygotowanie zębów do zabiegu wybielania
Jeśli wstępna konsultacja nie wykaże przeciwwskazań do zabiegu wybielania zębów, to stomatolog zleci tak zwaną higienizację zębów, która polega na wykonaniu skallingu i piaskowania w celu pozbycia się kamienia nazębnego, który uniemożliwiałby równomierne wybielenie zębów.
Wybielanie zębów Poznań – metody
Dwie najpopularniejsze metody na wybielanie zębów Poznań to: metoda nakładkowa i metoda gabinetowa.
Pierwsza metoda polega na przygotowaniu odcisków naszych zębów, na podstawie których przygotowywane są nakładki wybielające. Te nakładki wykorzystywane są do równomiernego nałożenia środka wybielającego na wszystkie zęby. Pierwszy zabieg jest wykonywany zwykle pod okiem dentysty, w gabinecie stomatologicznym, żeby nauczyć pacjenta, jak aplikować płyn. Kolejne zabiegi pacjent wykonuje sam w domu, przez co metoda nazywana jest często „metodą domową.” Proces wybielania zębów metodą nakładkową trwa zwykle od 2 do 4 tygodni.
Druga metoda to metoda gabinetowa, która zapewnia znaczne szybsze efekty wybielenia i odbywa się, jak sama nazwa wskazuje, w gabinecie stomatologicznym. Polega ona na aplikacji stężonego płynu wybielającego na zęby i aktywowanie go źródłem światła, takim jak laser, czy lampa LED. Cały zabieg trwa około godziny, a efekty wybielania są widoczne od razu.
Ile kosztuje wybielanie zębów?
Choć stomatologia estetyczna słynie z wysokich cen, to w ostatnich stała się o wiele przystępniejsza. Okazuje się bowiem, że za wybielenie zębów metodą nakładkową zapłacimy od 400 do 800 złotych, a metodą laserową od 1000 do 2000 złotych licząc oba łuki, lub 100 – 150 złotych za pojedynczego zęba.