Niektóre zabiegi wiązały się jeszcze jakiś czas temu z bardzo czasochłonnym procesem. Świetnym tego przykładem jest leczenie kanałowe, które chyba nikomu nie kojarzy się pozytywnie. Na samym początku dentysta zatruwał naszego zęba, a sama procedura oczyszczania kanałów zajmowała naprawdę wiele czasu. Jednak stomatologia wynajduje cały czas nowe rozwiązania, które mogą ułatwić znacznie leczenie dentystyczne, jak i zwiększyć jego komfort. Przy leczeniu kanałowym pomocny okazał się mikroskop. Dlatego właśnie Poznań leczenie pod mikroskopem stało się takie popularne.
Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Dzięki mikroskopowi w stomatologii, w której zakres wchodzi samo rozpoznanie leczenia chorób miazgi zębowej oraz tkanek nastąpił istny przełom. Dzięki mikroskopom leczenie kanałowe jest możliwe nawet podczas jednej wizyty. Mikroskop sam w sobie ułatwia znacznie proces leczenia. Wciąż jednak pamiętajmy, że najważniejsze jest doświadczenie i umiejętności danego dentysty. Musi przecież potrafić się posługiwać nowoczesnym sprzętem.
Musimy mieć świadomość, że mikroskopy stomatologiczne są stosowane w przypadkach jasno określonych, a ich użycie jest zależne od samej decyzji lekarza. W klinikach dentystycznych do pacjentów podchodzi się w sposób kompleksowy. Można dzięki temu określić precyzyjnie problem, jak i dopasować leczenie do uwarunkowań indywidualnych zdrowotnych pacjenta. Jeśli nie zostały stwierdzone żadne przeciwwskazania, a samo wykorzystanie mikroskopu zostało uznane za konieczne, to można przejść do zabiegu.
Pierwszy krok to zawsze znieczulenie zabiegowego obszary. Dba się o to, aby zabieg był całkowicie bezbolesny. Można skorzystać także ze specjalnego gazu rozweselającego. Ma on działanie odprężające, obniża sam poziom stresu, a do tego jest w pełni bezpieczny. Następnie przystępuje się do założenia klamry oraz koferdamu. W ten sposób doszliśmy do części głównej procedury. Przy pomocy mikroskopy dentysta uzyskuje powiększenie wielokrotne pola zabiegowego i lokalizuje dokładnie kanały, jak i je oczyszcza. Usuwa także miazgę z komory zębowej. Wszystkie kanały są płukane wielokrotnie preparatami dedykowanymi. Wszystko po to, aby usunąć wszelkie bakterie i zabezpieczyć przed stanem zapalnym. Kanały wypełnia się szczelnie tak zwaną gutaperką na bazie substancji naturalnych. Gdy to już zrobimy, to rekonstruujemy ząb przy pomocy światłoutwardzalnych wypełnień, bądź też wkładów koronowo-korzeniowych. Na sam koniec jest wykonywane zdjęcie RTG, aby przekonać się, że wszystko jest w porządku.